Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
 • لطفاً در صورتی که پرسش شما در این بخش وجود ندارد، آن را به پست الکترونیک آزمایشگاه ارسال و پاسخ آن را در همین بخش ملاحظه فرمایید.
 • چه میزان نمونه و با چه مشخصاتی جهت آنالیز XRD با دستگاه آزمایشگاه شما نیاز است؟

حداقل 3 گرم نمونه به صورت پودر با سایز 75 میکرون (زیر سرند 200 مش)، نمونه باید همگن و معرف باشد. اگر هدف شما از آنالیز، شناسایی کیفی کانی های رسی است، حداقل 30 گرم نمونه نیاز است.

 

 • آیا امکان خردایش نمونه تا سایز 75 میکرون در این آزمایشگاه فراهم است؟

متاسفانه خیر، آزمایشگاه تنها مجهز به هاون آگات است که به طور محدود جهت رساندن نمونه‌های بسیار نزدیک به سایز 75 میکرون به سایز بهینه از آن استفاده می‌شود. خواهشمند است نمونه را با ابعاد خواسته شده تحویل دهید.

 

چطور مطمئن شوم که سایز ذرات نمونه پودری من 75 میکرون است؟

نمونه خود را از سرند 200 مش بگذرانید، درصورتی که از سوراخ های الک گذشت و زیر آن جمع شد، سایز ذرات شما 75 میکرون (یا ریزتر) است و مناسب برای آنالیز پراش پرتو ایکس با دستگاه این آزمایشگاه است.
 
به سرند 200 مش دسترسی ندارم، سایز 75 میکرون را توصیف کنید.
سایز 75 میکرون اندازه ای است که هنگام لمس نمونه هیچ ذره ای زیر دست احساس نمی شود و فقط غباری روی دست می نشیند. برای مشاهده این سایز اینجا را کلیک کنید.
 • نمونه به صورت الیاف، تیغه نازک، Sheet یا بالک در این آزمایشگاه آنالیز می شود؟

متاسفانه خیر، صرفاً نمونه‌های پودری با سایز 75 میکرون

 

پرداخت هزینه آنالیز به چه شماره حسابی است؟

پس از انتخاب نوع خدمات و محاسبه هزینه نهایی، مبلغ آنالیز می‌بایست به حساب اختصاصی (غیرقابل برداشت) پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، نزد بانک ملت به شماره 5225429137 واریز شود و اصل فیش به آزمایشگاه تحویل شود. این امر در کلیه شعب بانک ملت سراسر کشور انجام می‌شود. فقط فیش های واریز شده در بانک به عنوان سند قابل استناد حسابداری پذیرفته می شود و آزمایشگاه از پذیرش هزینه های آنالیز واریز شده با دستگاه خودپرداز یا اینترنتی جداً معذور است.

 

 • آیا می‌توان هزینه آنالیز را با دستگاه خودپرداز یا اینترنتی واریز نمود؟

متاسفانه خیر

 • تخفیف دانشجویی استفاده از خدمات آزمایشگاه چقدر است؟

متاسفانه استفاده از خدمات این آزمایشگاه مشمول هیچ گونه تخفیفی اعم از دانشجویی و غیره نمی‌شود.

 

 • از زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه تا تحویل نتایج چقدر طول می کشد؟

حداقل یک هفته و حداکثر یک ماه (بسته به تعداد نمونه و ترافیک کاری آزمایشگاه)

 

 نمونه من سنتزی است، آیا در این آزمایشگاه قابل تفسیر است؟

خیر، تفسیر صرفاً برای نمونه های معدنی (نمونه هایی که مستقیماً از سر زمین برداشت شده اند و به جز خردایش تا سایز 75 میکرون هیچ نوع عملیات دیگری روی آن ها انجام نشده است) انجام می شود. برای نمونه های سنتزی صرفاً طیف گیری (بدون تفسیر) قابل انجام است.

 

فرق آزمایش‌های XRD و XRF چیست؟

در هر دو روش از ویژگی‌های پرتو ایکس جهت شناسایی استفاده می‌شود، با این تفاوت که XRD جهت شناسایی فازها به کار می‌رود، در حالی که XRF تنها آنالیز عنصری (معمولاً از سدیم تا اورانیوم) را انجام می‌دهد. مثلاً با انجام XRF می‌توان دریافت نمونه ای 20% آهن دارد، اما تنها XRD یا مطالعات میکروسکوپی می‌تواند مشخص کند که این میزان آهن در کدام فاز به صورت کربنات (سیدریت FeCO3)، کلرید (FeCl2 یا FeCl3)، سولفات آبدار (ملانتریت FeSO4.7H2O)، سولفید (پیریت یا مارکاسیت FeS2)، سیلیکات (فایالیت Fe2SiO4)، آهن طبیعی (Fe)، هیدروکسید (گوتیت یا لپیدوکروسیت FeOOH)، هیدروکسید آبدار (لیمونیت FeOOH.nH2O) یا اکسید (مگنتیت Fe3O4، هماتیت Fe2O3) تمرکز یافته است. مرسوم است که نتایج XRF به صورت اکسیدی گزارش می شود، اما این مسئله اصلاً به معنای وجود قطعی آن عنصر در فاز اکسیدی نیست!!

 

 • آیا می توان طلا را با تست XRD شناسایی کرد؟

خیر، آزمایش XRD تنها قادر به شناسایی فازهایی است که در نمونه بیش از 5-1 درصد وزنی موجود باشند. همان طور که می دانید عیار طلا در کانسارهای مربوطه در حد ppb (یا ppm) است.

 

مطالعات میکروسکوپی فازهایی را نشان داده است که در نتایج XRD نیست، این تناقض به چه علت است؟

همان طور که در جواب سئوال شناسایی طلا ذکر شد، حد تشخیص تست XRD بین 1 تا 5 درصد وزنی است، در حالی که مطالعات میکروسکوپی فازهای بسیار جزئی (حتی در حد ادخال) را نیز نشان می دهد. لذا طبیعی است که جواب‌های میکروسکوپی کامل‌تر از جواب های XRD باشد. ضمناً از آن جایی که تست XRD صرفاً جهت شناسایی فازهای بلورین است، فازهای آمورف (بدون شبکه کریستالین) با این روش به طور کلی شناسایی نمی‌شوند.

 

 • در نتایج XRD نوع رس، فلدسپار و نوع میکا شناسایی نشده است، چرا؟

تست XRD معمولی (در دمای اتاق) قادر به شناسایی نوع رس نیست. برای شناسایی رس‌ها، جداسازی و آماده‌سازی‌های ویژه‌ای نیاز است و امر شناسایی با مقایسه حداقل 3 طیف که با شرایط خاصی تهیه شده اند، صورت می پذیرد. نوع فلدسپات و نوع میکا نیز با مطالعات میکروسکوپی شناسایی می‌شوند.

 

 • مشخصات دستگاه XRD این آزمایشگاه چیست؟

دستگاه XRD مدل D8-Advance ساخت شرکت Bruker AXS محصول مشترک همکاری آلمان (زیمنس) و ایالات متحده آمریکا (شرکت بروکر)

 

 • تیوب تولید کننده پرتو ایکس در این آزمایشگاه چیست؟

مس که از طول موج Kα آن برابر با یک ممیز پنجاه و چهار آنگستروم استفاده می‌شود.

 

 • سیستم دستگاه XRD در این آزمایشگاه چیست؟

سیستم دوتتا-تتا که در این سیستم دتکتور و جا نمونه ای متحرک و تیوب ثابت است.

 

 • در این آزمایشگاه پیمایش با چه مشخصاتی انجام می‌شود؟

در صورتی که هدف تفسیر فازهای معدنی باشد از زاویه دوتتا برابر با  4 تا 70 درجه با گام‌های دو صدم درجه و زمان توقف در هر گام 1 ثانیه
 

 • آیا دستگاه XRD این آزمایشگاه جهت طیف‌گیری در دماهای مختلف، مجهز به کوره است؟

متاسفانه خیر

 

آیا گذاشتن نمونه تکراری در آنالیز طیف سنجی پراش پرتو ایکس (XRD) مرسوم است؟

زمانی که هدف شما تهیه گراف به منظور مطالعه تغییرات فاصله بین صفحات (d-spacing) است، این کار لزومی ندارد. چون در امر تهیه گراف دانش کارشناس مفسر تاثیر چندانی بر نتیجه ندارد و نتیجه صرفاً تابع خصوصیات پراش بلورهای تشکیل دهنده نمونه است. در صورتی که دو نمونه تکراری هر دو همگن و معرف باشند، خصوصیات پراش یکسانی خواهند داشت و گذاشتن نمونه تکراری تنها افزایش هزینه آنالیز را در پی خواهد داشت.

 

 • آیا نتایج در این آزمایشگاه کمی است؟

متاسفانه خیر، نتایج XRD در این آزمایشگاه نیمه کمی است. بدین معنا که درصد فازهای تشخیص داده شده در نمونه همراه با خطاست که میزان خطا بین 10 تا 60 درصد متغیر است. در نمونه‌هایی که حاوی کانی‌های فیلوسیلیکاته (مانند انواع میکاها) است، به هیج عنوان درصد هیچ کدام از فازها معتبر نیست و تست در مورد این نوع نمونه ها فقط کیفی خواهد بود.

 

 • ولتاژ و آمپراژ دستگاه چقدر است؟

در حین آنالیز ولتاژ روی 40 کیلو ولت و آمپراژ روی 30 میلی آمپر تنظیم می شود.

 

محور افقی و عمودی در نمودار XRD، چه پارامترهایی را نشان می دهد؟

 محور افقی زاویه دوتتا (برحسب درجه) و محور عمودی شدت خطی (برحسب counts) یا شدت بر ثانیه (برحسب cps) است.

 

یک نمونه طیف تفسیر شده XRD را نشان دهید.

با استفاده از رابطه شرر چگونه اندازه کریستالیت ها تعیین می شود؟

 

 اجزای مختلف دستگاه XRD را معرفی نمایید. 

هر دستگاه پراش سنج پرتو ایکس از چهار قسمت: تیوب مولد پرتو ایکس، جانمونه ای، دتکتور و گونیومتر تشکیل شده است که سه جزء اول روی گونیومتر قرار دارند. هرکدام از سه جزء اول بنابر نوع دستگاه متحرک یا ثابت هستند. این تصویر اجزای مختلف را برای یک دستگاه با سیستم دوتتا-تتا نشان می دهد.

 

آیا امکان برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت گروهی و انفرادی توسط آزمایشگاه وجود دارد؟

بله، لطفاً جهت مذاکرات با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.